Apteegikalkulaator

Apteegi väärtuse kalkulaator on mõeldud kasutamiseks proviisoritele, kes plaanivad apteegireformi käigus soetada mõnelt praeguselt omanikult apteegi. Kalkulaatoriga saab hinnata apteegi väärtust diskonteeritud vaba raha meetodil, mis on üldtunnustatud ja põhineb majandusnäitajate projektsioonil (tutvu metoodikaga).  

Kalkulaator arvestab apteegi majandusnäitajaid, tööjõu- ja erinevaid kõrvalkulusid ning lähtub väärtust arvestades ametlikest Rahandusministeeriumi majandusprognoosidest.

Kalkulaator eeldab, et hinnatav apteek tegutseb rendipinnal. Nii sõltub apteegi väärtus rendilepingu tüübist, pikkusest ja makstavast rendihinnast. Näiteks tähtajatu rendilepinguga apteegi väärtus võib olla väga väike, sest rendileandja võib apteegi tegevuse lõpetada kõigest mõne kuu pikkuse etteteatamisega. 

Kalkulaator toob välja apteegi väärtuse 5, 10 või 25 aasta pikkuse tegutsemise korral. Kindlasti tuleb kalkulaatori pakutud väärtuse tõlgendamisel silmas pidada, et apteek saaks konkreetsel apteegipinnal tegutseda pikemalt kui arvutuse aluseks olev periood.  

NB! Tegemist on kiirhinnanguga ja kalkulaator annab apteegi väärtuse orienteeruvad piirid. Kõiki asjaolusid arvestavaks lõpliku väärtuse väljaselgitamiseks tuleks ostu-müügi läbirääkimiste juures kasutada finantsnõustaja abi.

Kalkulaatori töötas Eesti Proviisorite Koja tellimusel välja ettevõtete hindamisega tegelev OÜ NetEkspert. Kalkulaatoriga seotud küsimused palume saata koda@proviisorid.ee

VAATA KA